איטום קיר חיצוני

מידע כללי וטיפים לאיטום קיר בשיטות עשה זאת בעצמך

איטום לקוי בקירות חיצוניים מהווה את אחד מליקויי הבנייה הנפוצים ביותר, בגלל כשלים באיטום הקיר החיצוני המים והלחות חודרים לקיר ועלולים לגרום לבעיות רטיבות, לנזילות קשות, להיווצרות עובש ופטריות ולמפגע תברואתי ואסתטי. אם אתם סובלים מבעיות איטום קיר חיצוני חשוב להזמין מומחה לעבודות איטום, אך יש גם חומרים המיועדים לשיטות עשה זאת בעצמך.

בבניינים ישנים יחסית השתמשו בחומרי בנייה פחות עמידים ומשוכללים לעומת החומרים בהם משתמשים כיום בתעשיית הבנייה והשיפוצים. בעבר אטמו קירות חוץ באמצעות שפריץ ותערובות שונות של מלט וטיח, אך כיום מיישמים שפכטל וצובעים קירות חוץ בצבעי אקריל המונעים רטיבות וחדירת מים לתוך הקירות, או שמחפים את הקיר באריחי שיש או אבן. בנוסף, חומרי האיטום מהדור הקודם פחות יעילים בהשוואה לחומרי האיטום החדשים. לכן, בבניינים ישנים יש בעיות איטום קשות, אך ניתן לפתור אותן באמצעות יישום חומר איטום חיצוני המבטיח עמידות גבוהה, כושר איטום גבוה ויכולות בידוד תרמי ואקוסטי.

מדוע מים חודרים לקיר חיצוני?

כושר האיטום והעמידות של שכבת הציפוי על הקיר החיצוני יורדת עם השנים, לכן הקירות החיצוניים חשופים לנזקי מזג האוויר ולחדירת לחות ומים. עם השנים נוצרים סדקים קטנים ההולכים ומתרחבים בקיר החיצוני, המים חודרים דרך הסדקים ותוך זמן קצר ניתן להבחין בסימני רטיבות, עובש, לחות והזעה, התנפחויות צבע וכו', על התקרה וקירות הפנים. אם הקיר החיצוני מחופה באבן או שיש, כשלי איטום גורמים לחדירה מים ורטיבות לתוך קירות הפנים, הלחות כלואה בין שכבת החיפוי לקיר עצמו לכן כתמי הרטיבות הם גדולים ונדרש זמן רב לייבוש מוחלט של הקיר לפני יישום חומר איטום חיצוני.

יש לציין כי איטום קירות חיצוניים נחוץ לשמירה ולהגנה על המבנה, התשתיות והרכוש, איטום יעיל מונע חדירת לחות ומים, כך מונעים נזילות, רטיבות, עובש וליקויים נוספים. רוב בעיות האיטום בקירות חיצוניים קשורים להיווצרות סדקים, יש שלושה סודי סדקים – סדק שערה דקיק המופיע בשכבת הטיח בלבד, סדק נימי העלול לחצות את עובי הקיר, בדרך כלל בנקודת החיבור בין בלוקים וביציקת הבטון, וסדק עובד המתרחב ומתפשט לאורך המבנה, בעיקר בין הבלוקים, בחיבורי השלד ובחיבורים של אלמנטים שונים לקיר כמו מסגרת חלון, מרפסת וכו'.

בעיות וליקויי איטום הם קריטיים, ומעבר לבעיות רטיבות ומראה אסתטי בעייתי, איטום לקוי מסוכן גם מבחינה בטיחותית לדיירים במבנה, למשל אריחים רופפים הנופלים מטה ומסכנים הולכי רגל.

איטום קיר חיצוני באופן מקצועי

איטום קיר חיצוני בצורה מקצועית מתחיל בתכנון קפדני, בבחירה נכונה של חומרים ובהכנת המשטח והציוד. חלק מעבודות האיטום יש לבצע בגובה, באמצעות סולמות, במת הרמה, פיגומים או סנפלינג, לכן יש להקפיד על כללי הבטיחות בעבודה. יש לאתר את הסדקים ומקור חדירת הרטיבות בקיר, לנקות ביסודיות את האזור ולהמתין לייבוש מוחלט, לפני יישום החומר.

איטום מקצועי של קירות חוץ מתחיל בבדיקת מצב הטיח, אם הטיח במצב טוב ניתן ליישם חומר איטום אקרילי בצמיגות מתאימה או שמבצעים שליכט רגיל על הקיר כדי לתקן את הליקויים ואז צובעים בצבע אקרילי. אם הקיר החיצוני מלא בסדקים, מומלץ ליישם שליכט אקרילי גמיש המכסה היטב את הסדקים ומונע פיצוצים בשכבת האיטום. שליכט צמנטי נחשב לחומר יעיל ואיכותי יותר אך הוא פחות גמיש לכן הוא מתאים לקירות חיצוניים עם מעט סדקים, ובעיקר לתיקון נקודתי. אם הקיר החיצוני מחופה באריחי אבן או שיש, יש לחרוץ את הפוגות בעומק של ס"מ אחד באמצעות דיסק, ליישם מלט במרווחים, ולאחר מריחת מלט מיישמים רובה אפוקסית או אקרילית.

מוצרים מומלצים לאיטום קיר חיצוני

איטום קיר חיצוני משתנה בהתאם לסוג הקיר, סוג וגודל הסדקים ומקור הנזילה, לעיתים ניתן להסתפק בתיקון נקודתי. לכל קיר חיצוני ולכל סוג חיפוי יש חומרי אטום שונים, האיטום הסטנדרטי מבוסס על קילוף הטיח, ניקוי יסודי, ייבוש ויישום תשתית איטום חזקה ועמידה בסדקים, ורק לאחר ייבוש חומרי האיטום צובעים את הקיר – חומרי איטום נפוצים בשוק הם פריימר פוליאוריטני, סיליקון לאיטום חיצוני סיליקון אצטי, מסטיק אקרילי, איטום צמנטי דו רכיבי, רובה אקרילית או אפוקסית ועוד.

איטום קירות חיצונים באופן עצמאי

כאשר סובלים מבעיות איטום קשות מומלץ להזמין קבלן איטום מקצוע ומנוסה. עם זאת, כאשר מאתרים סדק קטן בקיר או כתם לחות קטן ולא משמעותי – אפשר לחסוך עלויות ולבצע תיקון בשיטות עשה זאת בעצמך. תיקון בעיות איטום קלות אינו מסובך, יש להקפיד על שימוש נכון בחומרי האיטום, בהתאמה לסוג הקיר ומאפייני הסדק, אך אם העבודה חייבת להתבצע בגובה עדיף להזמין אנשי מקצוע המבצעים את העבודה בסנפלינג או בעזרת מנוף. לפני תיקון בעיית האיטום בקיר החיצוני כדאי לבדוק האם הבניין נמצא עדיין תחת אחריות הקבלן. אם התיקון נעשה בבית משותף ועד הבית אמור לשאת בתשלום ולטפל בבעיית האיטום, ואם הבעיה היא בקיר חיצוני של בית פרטי, המשפחה צריכה לממן את התיקון והחומרים בעצמה.