איך עובד בית חכם?

בית חכם משדרג רבות את איכות החיים של בעליו. בבית כזה מותקנות עזרים טכנולוגיים המאפשרים שליטה והפעלה של מערכות שונות חשובות המותקנות בו. בין היתר, ניתן לשלוט על מערכות האזעקה, התאורה, השערים החשמליים המותקנים בכניסה למגרשים, מערכות השקיה, מערכות מיזוג האוויר והחימום, דודי השמש, התריסים והוילונות החשמליים, מערכות המולטי מדיה כולל מסך הטלוויזיה ומכשירי חשמל אחרים.

נשאלת השאלה איך עובד בית חכם? התשובה היא שכל המערכות הללו ניתנות לשליטה על ידי חיישנים, ברזים ומפעילים מבוקרים שונים. יש מערכות שמחוברות ביניהן באמצעות חיווט הנמתח בתוך הקירות ועזרי קצה הממוקמים במקומות שנבחרו לכך. יש מערכות שכל האלמנטים בהן מופעלים על ידי אלחוט.

הקמת מערכות בית חכם לאחר תכנון מסודר

הקמת כל המערכות נעשית על פי תכנון מסודר, ובעת תכנון בית חדש או שיפוצים נרחבים יש לבקש מהארכיטקט לכלול אותן בתוכניות אותן הוא מגיש לבעלי המקצוע. כאשר מדובר על מערכות קוויות הרי שהחיווט נעשה בתוך הקירות, והמפסקים המבוקרים ומתקני ההפעלה המסוגלים להגיב לפקודות ממוחשבות יתוכננו להתקנה במקומות הנדרשים. המערכות הללו מקושרות אלו לאלו ויחד לקופסת בקרה שממנה מפעילים ידנית את כל המפסקים הקיימים ואמצעי ההפעלה האחרים, לחילופין, ניתן להפעיל את כולם באמצעות טלפונים חכמים, טאבלטים, מחשבים ושלטים שונים. ניתן לתכנת את כל המערכות הללו ובאמצעות פקודות הניתנות על ידי המפעיל מתבצעות הפעולות השונות.

כך, לדוגמא, ניתן להפעיל דוד חשמל או מזגנים כבר לפני הגעה לבית, קומקום מים חשמלי, מסך טלוויזיה, בר מים שבמטבח ועוד. בנוסף, ניתן לנטרל מערכת אזעקה שנדרכת ללא צורך גם בעת שהייה בחו"ל ועוד. כל אלו מספקים שליטה, המביאה עימה נוחיות, שקט נפשי וחיסכון בעלויות חשמל. היתרון הרב הנוסף הוא בתכנות כל מערכת להפעלה בצורה אוטונומית. ניתן לתכנת הפעלת מזגנים בשעה יעודה, הפעלת מערכת השקיה על פי גובה הטמפרטורה באוויר וביטולה בעת  גשם, הפעלתה בשעת ייעודה, לטווח זמן נדרש ועוד. במוסף, תכנות מערכת אזעקה לפעול כאשר התריס מתרומם מספר סנטימטרים מבוקש, תכנון מערכת אזעקה לפעולה גם כאשר יש הפסקת חשמל. ועוד. כמובן, שהשליטה הסופית היא של בעלי הבית היכולים לבטל כל תכנות בכל מועד וצורך.

איכות המערכת כתלות בהספק שלה

קיימות מערכות שונות השונות אלו מאלו במפרט שלהן ובעיקר ברמת ההספק. ככל שההספק גבוה יותר כן המערכת תהייה איכותית. מערכות של 2000 וואט הינן פופולאריות וטובות ומתאימות לבתים ממוצעים. ממרכז הפיקוד היעיל ניתן לשלוט בכל המערכות, וכמובן, שניתן לשלוט בהן גם באופן אלחוטי. יש להתאים אליהן את מכשירי החשמל השונים כדי למנוע שיבוש בפעילותם ולהפיק מהם את המרב. מומחים לנושא מייעצים מתקינים, ומטפלים בתקלות של מערכות בית חכם. מומלץ לפנות לחברות בעלות מוניטין בתחום שיש ברשותן ידע וניסיון מצטבר. התקנה נכונה תיעשה תוך מחשבה מקיפה על כל האלמנטים החכמים בבית ותימנע תקלות ושיבושים מיותרים.