חשמלאים? כלי העבודה שאתם חייבים בארגז שלכם

חשמלאי מקצועי הנקרא לטיפול בבעיות חשמל או בהתקנה של מערכות חשמל יישא בארגז הכלים שלו כלי עבודה רבים. חלקם ייעודיים לעבודות חשמל וחלקם כלי עבודה כלליים המשמשים כל בעל מקצוע.

אם אתם חשמלאים מוסמכים בעלי רישיון לעסוק בעבודות חשמל תוכלו למצוא בכל חנות כלי עבודה, את כלי עבודה המתאימים לסוג העבודה שהתבקשתם לבצע או אלה המתאימים לתחום המומחיות שלכם בעבודות חשמל. חשוב לזכור שחייבים לעבוד עם ציוד מאושר ובטיחותי המונע התחשמלות.

כלי עבודה חיוניים

קיימים עשרות סוגים של כלי עבודה. לכן, נמנה מספר קבוצות החיוניות לעבודת החשמלאים:

  • ציוד מדידה: חנות כלי עבודה תציע לכם ציוד מדידה אנלוגי או דיגיטלי למגוון עבודות חשמל. אחד מכלי העבודה הוא רב מודד שהוא מכשיר למדידת מתח החשמל (וולט), זרם החשמל (אמפר) והתנגדות החשמל (אוהם). עוד מכשיר מדידה הוא מד מרחק לייזר למדידת מרחק מעצם כלשהו באמצעות קרן לייזר.
  • כלי עבודה קטנים עם בידוד: זוהי סדרת כלי עבודה קטנים המוכרים לכל איש מקצוע אך עבור החשמלאי הם חייבים להיות מבודדים. כלי עבודה אלה הם: מברגים, פליירים, קאטרים וכמובן טסטרים עם בידוד המותאמים לעבודה עם חשמל.
  • כלי עבודה לחיתוך: כלים המיועדים לבצע חיתוך כבלים וחוטי חשמל, מסילות ועוד. אפשר למצוא סוגים שונים של כלי חיתוך כמו חותכי כבל ידניים או עם מנגנון רצ'ט, חותכי תיל, חותכי מסילות ותעלות חיווט, מספריים, מקלפי חוטים וכבלים ומנקבים למיניהם.
  • לוחצי כבל: לוחצי כבל משמשים לחיבור איכותי בין הכבל או חוט החשמל לרכיב או לכבל אחר. בחנות כלי עבודה ניתן למצוא לוחצי כבל ידניים או עם מנגנון רצ'ט, לוחצים עם בידוד, לוחצי סופיות חוט בקטרים שונים. בשל ההיצע הרחב מומלץ לבדוק את הקוטר ואת סוג הכבלים שהלוחץ נועל ומהי מידת עמידותו בזרם החשמל.
  • סטלבנד: מערכות להשחלה או משיכה של חוטי חשמל בתעלות וצנרת חשמל בקירות. חוט ההשחלה או המשיכה עשוי מפיברגלס או מניילון והוא מסייע לחשמלאי להעביר ולפרוש את כבלי החשמל ללא מאמץ וכוח.
  • כלים חשמליים: מקדחה, מברגה ופטישון לקידוח חורים וחציבה בקירות והברגות למיניהן. כלים לשימוש כללי אך חיוניים לעבודת החשמלאים.
  • אביזרים מתכלים חד פעמיים: ברגים, מחברים, סופיות, טבעים. איזולירבנד לבידוד, נעלי כבל, חוטי חשמל ועוד.
  • ציוד מגן: החשמלאי חייב להגן על עצמו בבגדי עבודה ובנעלי עבודה ולהחזיק בהישג יד ציוד מגן כמו כפפות גומי עמידות במתח, ציוד בטיחות לעבודה במתח גבוה, בודק מתח, מקל ניטרול מתח, משקפי מגן, קסדה ועוד.
  • סולם: אמנם זהו כלי שגודלו לא יאפשר הכנסתו לארגז הכלים אך הוא כלי חיוני לעבודה בגובה. אם עדיין אין לכם סולם רכשו סולם המותאם לעבודות חשמל, רצוי חזק וקל לניוד.

לסיכום, רבים הם כלי העבודה הדרושים לכם בעבודתכם כחשמלאים. הקפידו לרכוש כלי עבודה בטיחותיים ואיכותיים ורק את מה שנחוץ לכם במהלך העבודה.