איך עובד גוף חימום בדוד חשמלי?

בבתים רבים בישראל אפשר למצוא דודי חשמל או דודי שמש לחימום המים. דודי השמש מקבלים אנרגיה מהשמש אך במהלך השנה, בעיקר בימות החורף הם משמשים כדודי חשמל.

פעולת החימום של המים מתאפשרת באמצעות גופי חימום  המותקנים בדודי החשמל והשמש כדי לאפשר חימום מים באמצעות אנרגיית החשמל.

מבנה דוד חשמל

דוד החשמל הוא מתקן פשוט עם חומר בידוד תרמי, המותקן באחת מפינות הבית, בדרך כלל, במרפסת או במקום מוסתר. הדוד מכיל כמות מסוימת של מים אשר מתחממים באמצעות גוף חימום. בנוסף לגופי חימום המותקנים בדודי החשמל, מותקנים גם תרמוסטטים. התרמוסטט הוא אמצעי בטיחותי מווסת הגורם להפסקת פעולת חימום המים כאשר הם מגיעים לטמפרטורה מסוימת.

איך  עובדים גופי חימום בדודי חשמל?

גופי החימום המותקנים בדודי החשמל גורמים להמרה של אנרגיית החשמל לחום המחמם את המים. פעולת החימום הופכת את המלחים והמינרלים שישנם במים לאבנית. החלודה יחד עם האבנית שנוצרת, שוחקים עם הזמן את מעטפת גוף החימום, נצמדים אליו ומצטברים בתחתית הדוד. כתוצאה מהשחיקה יורד כושר החימום של גוף החימום עד שהוא נשרף.

איך נדע מתי הגיע הזמן להחלפת גופי חימום בדודי החשמל?

תדירות ההחלפה של גופי חימום בדוד חשמל תלויה במידת הצטברות האבנית בתוך הדוד. כמות האבנית המצטברת תלויה בטמפרטורה של החימום, באיכות המים הזורמים אל הדוד ובהיקף צריכת המים החמים.

בדוד חשמל שאינו דוד שמש מתרחש בלאי גדול יותר וקיימת הצטברות אבנית חזקה יותר.

קיימים 3 מצבים בהם רצוי לבצע בדיקה לגוף החימום בדוד החשמל:

  • הדוד דולק אך עובר זמן רב עד שהמים מתחממים.
  • הדוד דולק והמים נשארים קרים.
  • בעת הדלקת הדוד יש קצר וקופץ ממסר הפחת הביתי.

איך מתבצעת החלפת גוף חימום?

קיימת אפשרות להחליף רק גוף חימום או להחליף את כל הפלאנג' (אוגן בעברית) שהוא פלטת ברזל הכולל את גוף החימום והתרמוסטט. החלפה של כל הפלאנג' כדאית יותר. בביקור אחד של הטכנאי מחליפים את הכל ומבצעים גם ניקוי של הדוד מאבנית וחלודה.

מומלץ מאד שטכנאי מורשה לתיקון דודים יערוך את הבדיקה של גוף החימום ולאחר מכן יבצע את ההחלפה ואף ייתן אחריות על החלקים והעבודה.

לפני בדיקת גוף החימום הטכנאי יסגור את ברז המים הראשי, ינתק את זרם החשמל לדוד. אם גוף החימום מקולקל יחליפו. אם הוחלט להחליף את כל הפלאנג', ירוקן הטכנאי את המים, ינקה את הדוד משאריות חלודה ואבנית ויחליף את המערכת.

רק צריך לוודא שהטכנאי ממלא את הדוד ובודק את מידת חימום המים לאחר ההחלפה.

לסיום, 3 טיפים לשימוש יעיל בדוד חשמלי:

  • מצאו את משך הזמן האידיאלי המתאים לחימום המים בהתאם לכמות המים שאתם צורכים.
  • הפעילו את הדוד סמוך ככל האפשר למועד צריכת המים החמים.
  • כדי לצמצם הצטברות אבנית תוכלו להתקין מסנן אבנית בדוד שלכם ובכך לעכב את הבלאי של גוף החימום.