מעקה למדרגות – תקן ואפשרויות

מעקה למדרגות הוא מרכיב חיוני בתכנון מדרגות, כרכיב בטיחותי וכחובה לפי הגדרות התקן הישראלי המדויקות.

מעקה למדרגות – התקן הישראלי

במקרים רבים, בעיקר בבנייה פרטית ללא פיקוח מקצועי, נבנים גרמי מדרגות קבועים או זמניים לצורך חיבור מפלסים שונים במבנה. במסגרת שיפוצים שנערכים במבנים שקיבלו אישור הנדסי ואכלוס, לאחר השלמת בנייתם, קורה לעתים קרובות ששינויים שמבצעים דיירים או בעלי המבנה כוללים שינוי מוחלט של מראה ותכנון המדרגות. למשל, פירוק הקיימות ובנייה של מדרגות מרחפות על מנת להגדיל מעט את החלל פיזית/ויזואלית, או מקרים של מדרגות עץ שחומר הגלם המקורי ששימש בבנייתן לא היה איכותי דיו ולכן נדרשת החלפתן וזו הזדמנות להשתמש בחומר גלם איכותי או אפילו להחליף במדרגות שיש או ברזל.

אם אתם עומדים לפני שיפוץ כללי במבנה שבבעלותכם ואתם מתכננים גם טיפול בגרמי מדרגות, עליכם להתחשב במגבלות ההנדסיות, ובתקן המחייב למעקה מדרגות שמגדיר גובה מינימלי של כ-80 ס"מ ומפתחים בני לא יותר מ-10 ס"מ בין הרכיבים העיצוביים-הנדסיים המרכיבים את החיבור בין ראש המעקה לשלח המדרגות. כך תבטיחו את שלומם של המשתמשים והמבקרים במבנה.

מעקה למדרגות מחיר

המגוון הקיים בתכנון ועיצוב מדרגות הוא בלתי נדלה ומשמש פתח ליצירתיות של מעצבי פנים ואדריכלים. ישנם מעקות מאוד פשוטים ובסיסיים הבנויים מצינור מגולוון המוצמד לקיר בצידו האחד של גרם המדרגות שמחירם עשוי להסתכם במאות בודדות של שקלים ועד למעקות משיש יוקרתי מסיבי או מעקות מורכבים שהמרווח בינם לבין שלח המדרגות בנוי מאקווריום מלא דגי נוי. אם כך מחיר מעקה למדרגות הוא עניין של תכנון תקציבי וטעם אישי ותלוי ביצירתיות של המעצב או האדריכל.

מעקה למדרגות – אפשרויות

כפי שכבר ראינו כשדנו במחיר למעקה, האפשרויות לתכנון ועיצוב הן בלתי נגמרות. מצינורות מגולוונים פשוטים ועד למעקות מעוצבים המשתלבים בבחירת החומרים הכללית למבנה או למרחב האדריכלי. אדריכלים רבים משתמשים בעיקר בזכוכית או תחליפיה האיכותיים מחומרים פלסטיים, שיש, עץ ומתכת, לעתים בשילוב של חלק מהחומרים הללו או כולם יחד. המחשבה במהלך התכנון היא להקנות למעקה מראה מעניין ובעל ערך בעיצוב החוויה למשתמשים והעוברים במבנה, ועם זאת לא לשכוח שבסופו של דבר למעקה ישנו ערך פונקציונלי ועליו להיות נוח לאחיזה או לאפשר למשתמשים במדרגות להישען עליו בנוחות, וחלילה, במקרה של החלקה במדרגות להיאחז בו מבלי להישמט. הקפידו להיוועץ במומחים כאשר אתם משפצים גרמי מדרגות וודאו שהם פועלים על פי התקן הישראלי המחייב.